Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /chroot/home/detskysp/detsky-spanok.com/html/wp-includes/plugin.php on line 571

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /chroot/home/detskysp/detsky-spanok.com/html/wp-includes/plugin.php on line 571

Aké je dobré, že sa už konečne usporiadal spánok prvého dieťaťa, ale zároveň prichádza ďalšie so svojimi úplne inými zvykmi. :) V týchto prípadoch sa vynorí v mamičkinej hlave otázka, že ako vyrieši spoločné spanie:
Spanie súrodencov

  • kto kde bude spať,
  • ako bude spať,
  • kedy bude spať

– chcem prejsť rôzne verzie tejto témy.

Ak väčšie dieťa ešte nespí…

Vo viacerých rodinách je problémom, že väčšie dieťa ešte stále nezaspí samo, treba ho uspávať, zobudí sa v noci a vtedy príde menšie dieťa. Ani nemusím hovoriť, že staršie dieťa toto ešte viac vyruší a to môže zhoršiť jeho spanie. Práve preto chce veľa tehotných mamičiek naučiť väčšie spať vo vlastej posteli, vo vlastnej izbe lebo onedlho príde menšie a čo bude vtedy, ak sa bude treba budiť k dvom deťom? Na tento problém je viac riešení:

Si vytrvalá a dôsledná a naučíš svoje väčšie dieťa spať samo, ale to neznamená, že po narodení menšieho sa nezobudí občas aj väčšie dieťa alebo, že sa nepresťahuje občas do vašej postele. Vo viacerých rodinách som zistila, že niekoľko mesiacov po narodení menšieho dieťatka začína ten väčší naťahovať večer čas, pretože nechce ísť do postele. Príčinou je to, že vtedy che dostať tú pozornosť, ktorú nedostane cez deň (on to tak cíti). Darmo si myslíš, že si všetko urobila čo si mohla a tráviš s ním veľa času, dieťa môže cítiť menej starostlivosti, veď skoršie bol v centre pozornosti on a teraz to už tak nieje. Preto musíš byť v takejto situácii veľmi trpezlivá. Usmerňuj situáciu tak, aby malo možnosť rozhodnúť sa (môže si vybrať, ktorú rozprávku si chce večer vypočuť, môže zhasnúť svetlo, atď.), aby uspávanie netrvalo nekonečne dlho (napr. ak môže on zhasnúť lampu, vtedy povieš ty čas zhasnutia lampy, ale urobí to on, atď.) Buď veľmi trpezlivá, venuj dostatok času tomuto večernému programu, čím si kľudnejšia, tým rýchlejšie dosiahneš, aby dieťa zaspalo.

Nezmeníš Ak už máte vytvorený spiaci – uspávací rituál, tak by bolo škoda zmeniť kvôli súrodencovi to – čo Ti neprekáža a čo sa Ti osvedčilo. Vo viacerých rodinách vypláva na povrch, že čo bude s väčším dieťaťom, ktoré zaspáva na prsiach a treba ho kojiť ešte aj v noci – kým bude mamička v nemocnici. Väčšinou túto situáciu zvykli deti prekonať bez problémov, pretože ako 1 – 1,5 ročný už vedia, že Ocino alebo stará mama nemá pre nich mliečko a tak spia bez problémov aj vtedy, keď tam mamička nie je (pri prvej príležitosti to môže byť ešte ťažšie, ale potom si zvykne na novú situáciu). Tých pár dní bez mamičky ešte môže prísť aj vhod. Počula som už o nejednom dieťati, ktorým tieto 3-4 dni úplne stačili na to, aby si odvykli od kojenia a viac si to nepýtali.
Ak však zostane u väčšieho nočné kojenie, ani v tom prípade nie je žiadny problém, veď kľudne môžete spať spolu. To môže byť tak, že väčšie dieťa spí s Tebou v jednej posteli, alebo pri Tvojej posteli v postieľke, na pohovke alebo na matraci. Detičky sa navzájom nebudú vyrušovať.

Spať spolu či zvášť?

Je to dobrá otázka, či súrodenci majú spať spolu či oddelene. Moja skúsenosť je taká, ak už väčšie dieťa spí pekne vo svojej izbe, tak nie je vhodné ubytovať malé vedľa neho. Viaceré mamičky majú obavy, či väčšiemu neublíži, keď malý spí s rodičmi, ale skúsenosti ukazujú, že toto je iba strach mamičiek. Pre staršieho súrodenca sú dôležitejšieho jeho zvyky, obvyklé prostredie, teda v prvých mesiacoch malý nech spí s nami, aby nezobudil v noci väčšieho, prípadne aby bol blízko k Tebe, ak ho treba kojiť alebo ak ho bolí bruško.

Ak bude mať mänšie dieťatko 4-5 mesiacov, začnú ho vyrušovať vaše zvuky, poprípade sa v noci nezobudí jesť, tak sú tu dva možnosti:

  • presťahuje sa k väčšiemu (ale môžu ho vyrušovať zvuky väčšieho)
  • dostane svoju vlastnú izbu (ak sa budí ľahko na zvuky, tak zostáva iba táto možnosť)

Sú aj také bábätká, ktorým neprekážajú zvuky svojich rodičov, oni môžu zostať v jednej izbe s rodičmi do 1-2 rokov života a až potom sa presťahujú k súrodencom – toto je závislé od spacích zvykov malého.

Ak sú už v jednej izbe, najťažšou úlohou je zladenie denného režimu. Keď malý spí v spoločnej izbe už večer o 8-mej, a väčší ide spať až o 9-tej, tak môžete urobiť spoločný program. V takomto prípade môže byť rieším:

  • kým menšieho kojíš, väčšiemu čítaš rozprávku
  • čítanie rozprávky sa nestane v detskej izbe
  • ak má malý dosť trpezlivosti tak aj on si môže vypočuť rozprávku

Na istú dobu je možné oddialiť zľadenie denných režimov, ale na dlhej trati je dobrým riešním to, ak sa deti naraz kúpu a naraz idú do postele. Veľa z nás sa bojí od spoločného kúpania, ale je dobre riešiteľné:

  • kým malé nevie sedieť, dovtedy sa môže kúpať vo vaničke, zatiaľ staršie sedí vo vani
  • ak už vie sedieť , môžu sa kúpať spolu vo vani

Na konci kúpania vždy vyber z vane najprv menšie dieťa a väčšie dieťa sa môže ešte hrať alebo môže vystúpiť samo – ak to už zvládne. Často aj oni nadšene pomáhajú pri obliekaní bábätka, dajú im plienky – ak ho vtiahneš do úloh, tak z toho bude mať pôžitok.

Denný spánok

Veľmi dôležitou témou je aj zľadenie denného spánku. Na začiatku malé ešte veľa spí, preto sa treba prispôsobovať v prvom rade k dennému režimu staršieho dieťaťa: nič sa nestane malému súrodencovi, ak predobedňajší spánok bude v kočíku na detskom ihrisku alebo počas prechádzky. Keď malý už spí tri krát do dňa, tak časť poobedňajšieho spánku je v rovnakom čase a keď prejde na dve spania, tak v čase poobedňajšieho spánku budú určite obaja spať naraz – treba pokúsiť dosiahnúť to podľa možností.
Každé dieťa má také obdobie, keď po obede ťažko zaspáva, preto je v tomto prípade veľmi praktické, aby spali zvlášť, inak sa ľahko môže stať, že sa namiesto spania zabávajú.

Facebook Like Button for Dummies