Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /chroot/home/detskysp/detsky-spanok.com/html/wp-includes/plugin.php on line 571

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /chroot/home/detskysp/detsky-spanok.com/html/wp-includes/plugin.php on line 571

Zvykne sa hovoriť, že „Koľko domov, toľko zvykov. Ale čo sa týka uspávania a spania detí, tak koľko domov, toľko je rovnakých mylných predstáv a zvykov. Ako keby existovala zhoda spoločnosti vzťahujúca sa na to, podľa koho, čoho, ako a kedy by malo dieťa spať. Z týchto som pozbierala teraz najčastejšie.

1. Treba ho dať do postele o 20:00 hod.

Toto je moje „obľúbené” nedorozumenie, čo spôsobuje veľa problémov. Dôvod: je v poriadku, keď dáš dieťa o 20:00 hod do postieľky, pretože budete mať s parnerom chvíľku pre seba. Lenže vôbec nie je jedno, že ako sa dieťa dostane k večernému uspávaniu. Je dieťa o 20:00 hod už unavené? Je dosť unavené, aby sa uložilo do postele? Hodí sa to do jeho denného režimu a do biorytmu?

Uspávacie nedorozumeniaSú deti, ktoré vôbec nemienia v takomto prípade spať – zvyčajne preto, lebo ešte nie sú unavené. Dieťa, ktoré má 3 mesiace, večer musí byť hore asi 2,5 – 3 hodiny, aby bolo primerane unavené k spaniu. Teda ak chceš, aby večer o 8-mej už spalo, tak už po obede po 5-tej hod. nesmie spať. Vo veku 1 roka sa tento čas skráti na 2-3 hodiny po obede, teda toto je posledný čas, kedy musí vstať z poobedňajšieho spánku k tomu, aby si ho vedela dať do postele o 20:00 hod. (môžu nastať individuálne rozdiely hore aj dolu).

Sú deti, ktoré zaspia, ale po pol hodinke sa zobudia. To sú zvyčajne tie deti, ktoré ráno vstávajú pomerne neskoro (okolo 8-9 hod.), preto pre ne spánok večer o 8-mej nie je nočný spánok, ale posledný (zvyčajne 3.) denný spánok. Prakticky majú posunutý denný režim, čo je veľmi ťažké zmeniť tak, aby ráno vstávali skôr a tak sa večer dostali skôr do postele. K tomu by bolo treba naľadiť biorytmus dieťaťa približne o 3 hodiny skôr, NO nie je isté, či sa to oplatí (keď len neide o bábätko do veku 6. týždňov, u ktorých nie je ešte vytvorený chod noci a dní.)

Musím dodať, že môže spôsobovať veľa problémov, keď chceme aby boli deti večer o 8-mej už v posteli. Deti medzi 8-12 mesiacom života začínajú totiž spať 10 hodín v noci, to značí, že ráno o 6-tej už sú hore nechcú ďalej spať a zobudia celú rodinu. Uspávanie detí o 8-mej večer vymysleli a navrhovali ešte v tom čase, keď škôlka, škola a práca sa začínali ráno o 8-mej a tak nebol problém, keď sa dieťa zobudilo ráno o 6-tej. Lenže dnes je zvykom ísť spať medzi 21-22 hodinou, pretože tak sa dieťa zobudí ráno okolo 7-mej a v dnešnej dobe začínajú  inštitúcie a práca väčšinou o 9-tej. Dodám, že je zbytočné roky dávať dieťa spať o 8-mej a trápiť sa ranným vstávaním len preto, lebo neskôr pôjde dieťa do škôlky a do školy. Kým sa dostane do škôlky, už bude väčšie a počas niekoľkých dní si zvykne na skoršie vstávanie.

2. „V tomto veku by už malo prespať celú noc.”

Toto Ti môže povedať známy, rodiny, sestrička a i. Ale v akom veku a koľko by malo spať dieťa v noci? To, čo môžeš od neho očakávať pred dosiahnutím 1. roka života je maximálne to, že spí 5-6 hodín v kuse, a potom sa zobudí po 3-4 hodinách jesť. Ešte vstávanie skoro ráno zvykne ostať do 1,5 r., hlavne u detí, ktoré sú kojené.

O poruchách spánku môžeme hovoriť vtedy, ak sa zobúdza častejšie sko 3 hodiny. V takom prípade ho niečo vyruší zo spánku (prerezávanie zúbkov, intenzívny vývin nervovej sústavy, choroba, problémy s trávením, atď.) a preto sa zobudí.

3. „Dávnejšie prespal celú noc, teraz prečo nevie?”

Sú také dobré deti, ktoré na začiatku spia dobre v noci, ale okolo 1,5 roka života sa dá očakávať, že sa táto situácia náhle „pokazí”. Napríklad preto, lebo je dieťa v noci znova hladné (rastom telesnej hmotnosti, rastie aj jeho nárok na výživu, teda musí jesť viac). Neviem kto to bol, kto si vymyslel, keď papá zriedkavejšie cez deň a neje ani v noci, tak potom sa vie pri rastúcej hmotnosti nasýtiť, keď je logické, že človek s hmotnosťou 100 kg má väčší nárok na energiu, ako s hmotnosťou 60kg, zrejme aj dieťa ktoré váži 9 kg má väčší nárok na potravu, ako s hmotnosťou 5kg.

Môže sa stať, že namiesto 5 hod. ráno je hladné už o 2-hej alebo namiesto jedného papania sa musí najesť 2 krát. V tomto prípade nie je dobrá reakcia to, že „dám mu vodu, nieže si zvykne na nočné jedenie”, ale to, že mu dáš najesť. Následkom toho, že mu dáš namiesto jedenia iba piť bude to, že sa bude dieťa budiť každú hodinku s plačom ( pretože dúfa, že dostane papať). Ak nie, tak sa možno naučí, že nedostane papať a bude spinkať ďalej, ale týmto sa jeho hmotnosť môže znížiť, alebo sa zastaví priberanie na hmotnosti.

 

A keď ani takto nechce spať Tvoje dieťa: pozri sa na to, čo odporúča odborníčka na detský spánok! Klikni sem! >>

Facebook Like Button for Dummies