Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /chroot/home/detskysp/detsky-spanok.com/html/wp-includes/plugin.php on line 571

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /chroot/home/detskysp/detsky-spanok.com/html/wp-includes/plugin.php on line 571

Môže sa stať, že mesiace nespí dieťa poriadne? Že práve počas spánku sa vynorí nejaký problém, ktorý ho zobudí? Neuškodí mu, že sa budí po 1-2 hodinách? – pýta sa bezradne mamina, ktorá sa nevedela poriadne vyspať už mesiace.

Už mesiace nespíÁno, môže sa stať. Väčšinu bábätiek začne v prvých 4-6 týždňoch občas bolieť bruško. Rovnako sa prispôsobuje svojmu okoliu, preto spia veľmi povrchne a budia sa v noci tak často. Okolo 2-3 mesiacov života sa vyriešia poruchy spánku, v tomto čase väčšina detí spí lepšie a zobudia sa iba jesť po 3 hodinách. Je podozrivé, ak aj v tomto období sa budí dieťa nepravidelne, po 1-2 hodinách, toto môže poukazovať na chorobu (reflux).

V niektorých rodinách problémy začnú po 3 mesačnom očkovaní a rýchlejším rastom. Dávnejšie dobre spiace dieťa sa budí v noci častejšie, a to samo od seba. Netreba sa báť, nie je to žiadny problém: je úplne normálne, ak sa do 6 mesiacov budí jesť po 3-4 hodinách. Ani to neznamená problém, ak dieťa, ktoré prespalo v kuse 6-8 hodín sa teraz budí po 3-4 hodinách a po jedle znovu zaspí. Príčinou toho je, že ako rastie hmotnosť dieťaťa, nárok na potravu bude väčší a nevie to nahradiť z dennej stravy.

O skutočnej poruche spánku môžeme hovoriť vtedy, ak sa budí skoršie ako 3-4 hodiny, čo bolo zvykom, budí sa s plačom a neukľudní sa ani po napapaní sa – už nezaspí . U väčšiny detí s týmto javom sa od 5-tich mesiacov začínajú problémy. Príčinou toho je väčšinou prerezávanie zúbkov a podľa etáp vývinu pohybu 1-2 týždne „nacvičuje” daný pohyb aj v noci a preto sa zobudí.

K tomuto sa pridružuje v 8-9 mesiaci jav separačnej úzkosti, kedy príde na to, že mamička nie je vždy pri ňom a  hľadá ju aj v noci. Môže pomôcť, ak pár dní dáva do postieľky dieťatko OTECKO a ak sa v noci zobudí, tak k nemu vstane namiesto mamičky. – toto je pri prvej príležitosti ťažšie, potom príde prerezávanie zúbkov, vývin pohybu, potom separačná úzkosť a to je tak asi do roka a pol. Deti spia oveľa povrchnejšie ako my, teda nepotrebujú sústavný spánok, iba spánok. Kým pre dospelého je budenie sa po hodinách veľmi náročné, zatiaľ si dieťa oddýchne aj takto, pretože  sú jeho cykly kratšie a vždy sa zobudí v bdelejšej fáze. Dokonca je u neho častejšie vstávanie nástroj na to, aby zostalo nažive, pretože ak sa nebudí často a neplače, tak nedostane jesť, neprikryjú ho a „zmrzne“, atď.

Facebook Like Button for Dummies