Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /chroot/home/detskysp/detsky-spanok.com/html/wp-includes/plugin.php on line 571

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /chroot/home/detskysp/detsky-spanok.com/html/wp-includes/plugin.php on line 571

Ak nechce malé dieťa zaspať, môže sa zdať, že je priam nemožné zvládnuť situáciu, lebo akokoľvek sa snažíš, hocičo robíš, dieťa len lezie kade-tade, hrá sa, otáča sa, a očividne nemá chuť na spánok. Hoci uspávanie nie je taká veľká záhada ako sa zdá, keď sa pokúšame vyriešiť príčiny „nespania” dieťaťa, je to súhrn množstva malých prvkov, kým nám dieťa nakoniec zaspí. Pozrime sa, ktoré sú najčastejsie!

 

Ako mám uspať svoje dieťa?1. Dieťa je ospalé

K tomu, aby dieťa zaspalo, musí byť ospalé. Kým v 6. týždni života dokáže byť hore iba 1 hodinu, a potom je ospalé, tak v 1. roku života je hore už 5-6 hodín, v 2. roku života už nie je ničím výnimočným, keď dieťa dokáže byť hore aj celý deň, a nespôsobuje mu to žiadne problémy.

Tak ako existuje spánkový cyklus, kde sa strieda povrchový a hlboký spánok, takisto existuje aj cyklus keď je dieťa hore, kedy sa striedajú bdelejšie a ospalejšie periódy. Po zobudení sa je dieťa živšie, neskoršie začína byť ospalé, ale vtedy ešte nie je až také ospalé, aby zaspalo. Potom je zasa čulejšie, a po krátkom čase zase ospalé. Dĺžka týchto periód závisí od toho, koľko má dieťa rokov. V 6. týždni života môže byť ospalejšie už po 40-45 minutách a po 70-80 minutách po druhý krát, v 1. roku života nastáva prvá etapa ospalosti asi po trojhodinovom nespaní, ale naozaj ospalé budú až po 4-5 hodinách. Práve vtedy je najvhodnejší čas uložiť ich do postieľky. Všetko závisí aj od toho, akú má dieťa živú povahu. Sú deti, ktoré bez problémov dokážu zaspať už po prvej ospalej etape, ale sú aj také, ktoré sú schopné byť hore počas celého dňa s úsmevom na tvári. Vždy je smerodajné to, aký je stav dieťaťa, na koľko je vyrovnané.

Keď je dieťa schopné byť hore celý deň s úsmevom na tvári a nie je uťahané a ufňukané alebo spí maximálne v 20-30 minutových intervaloch, netreba ho za každú cenu uspávať a nútiť k spánku. Naopak, keď je dieťa viditeľne unavené, je potrebné robiť zmeny a priviesť ho k spánku.

 

2. Dieťa vie ako treba zaspať

Pre dieťa sa svet neustále rozširuje a tento proces je pravým opakom procesu zaspávania a uvoľnenia sa. Všetko ho zaujíma, reaguje na všetko čo je nezvyčajné, iné: na hluky, svetlo, zvuky, na rekacie vlastného tela.Tento stále zaujímavý, pohotovostný stav je to, od čoho dieťa tažko vypne a ťažko zaspáva.

K tomu, aby zaspalo, sa potrebuje dieťa uvoľniť, ale to, akým spôsobom sa má uvoľniť, sa musí naučiť. Čím skôr sa naučí, ako správne zaspávať, a ako to vyhovuje najviac samotnému dieťaťu, tým to bude ľahšie v neskoršom veku. Ak v 2-3. mesiaci života vie zaspať samo od seba iba cmúľaním prsta, alebo točením sa v postieľke, tak táto schopnosť potrvá aj do neskoršieho veku. Ak však vždy zaspí na rukách, veriac v tú situáciu, že keď bude väčšie, tak samé príde na to ako zaspať aj iným spôsobom, jemu vyhovujúcim, môžu sa z toho neskôr vyvinúť aj zaspávacie ťažkosti. Môžeme mu po množstve histerických záchvatov vysvetliť, že nemôže aj naďalej zaspávať na rukách, ale že si musí nájsť vlastný spôsob a to taký, ktorý mu najviac vyhovuje.

To však neznamená, že nemôže dostať malú výpomoc pri zaspávaní. V prvom rade mu treba vytvoriť kľudné prostredie. Nemusí byť úplné ticho kým bude spať, ale vo fáze uspávania by ho nemali rušiť stále nové zvuky.

Ak sa už vytvorila situácia, že sa dieťa nevie uvoľniť samé od seba, treba mu v tom pomôcť. Najprv mu musíš pomôcť pri uvoľnovaní Ty, napríklad vytvorením potrebných zvykov (viď 3. bod), ale odvtedy čo sa dostane do postele, musí robiť pre uvoľnenie všetko samé. Napríklad môže dostať zvieratko na spanie alebo vankúš, s ktorým sa môže zabávať kým zaspí. Alebo môže cmúľať svoj prst, môže dostať cumeľ a môže pomáhať aj pri jednotlivých rutinách (napr.môže spustiť rolety, môže dať do postele svoje zvieratká, autíčka, môže si vybrať rozprávku), teda ho môžeme vtiahnuť do procesu.

 

3. Dieťa vie, že teraz musí spať

O večernej rutine sa písalo už veľa vecí. Podstatou je aby táto rutina pomáhala dieťaťu pri uvoľňovaní, taktiež aby sa odohrávalo každý večer to isté, lebo z toho vie posúdiť malé dieťa, že teraz nasleduje obdobie dlhého spánku. Čím je dieťa väčšie, tým viac sa musí zúčastňovať jednotlivých krokov večernej rutiny, pretože tým pádom to nebude brať ako prinútenie k spánku, ale stane sa jeho spoluúčastníkom.

Podstatou rutiny nie je len to, že treba robiť vždy to isté, ale aj to, aby mu pomáhala uvoľniť sa po rušnom dennom živote a obrátiť sa do seba, vypnúť okolitý svet. My, dospelí, robíme to isté, keď večer čítame knihu, čo nás uspí alebo pozeráme televízor, kým nezaspíme. Dieťa potrebuje to isté.

Je dôležité, aby rutina bola prehľadná a aby nebola veľmi zdĺhavá. Po večeri môže hneď nasledovať kúpanie, po kúpaní obliekanie, dať do postele malé zvieratká, potom čítanie rozprávky, potom zaspávanie. Tento proces musí trvať vždy rovnako dlho, nech nie sú medzi nimi voľné miesta, kde sa dieťa ešte trochu pohrá alebo zápasí s otcom, lebo to preruší rutinu. Videla som takú rodinu, kde večerná rutina trvala 3 hodiny, pretože po umývaní sa ešte dieťa išlo hrať, umylo si zuby, zasa sa hralo, nasledovalo čítanie rozprávky. Ak to trvá tak dlho, tak dieťa vypadne z rytmu, z uspatej periódy sa dostane do bdelej a je jasné, že vtedy už nevie zaspať.

Namiesto toho večera a umývanie sa – sa musia konať v bdelej perióde, po umývaní už nesmie pobehovať, ale odteraz nech robí dieťa niečo také, čo je tiché,uvoľňujúce (aj voda je uvoľňujúca): dať do postieľky bábiky, spustenie rolety, obliekanie sa, čítanie rozprávky, spievanie, vypnutie lampy, atď. Vytvorenie rutiny je dôležité aj pri dennom spánku, aj vtedy treba nájsť tie zvyky,  ktoré mu pomáhajú pri uvoľňovaní sa.

Ak pred tým neexistovala žiadna rutina pri zaspávaní, tak ju treba zaviesť tak, že zo dňa na deň budeš dôsledne robiť stále to isté. Rutina nie je žiadne kúzlo, ktoré keď vykonáš, tak dieťa okamžite zaspí bez problémov, ale je potrebné trpezlivé zvykanie si, kým sa naučí, čo sa deje pred spaním a to môže trvať aj týždeň (čím je dieťa väčšie, tým to trvá dlhšie).

Ak sa dieťa uvoľňuje ťažko aj po 1. roku života, je nadmieru pohyblivé, môžu pomôcť rôzne éterické oleje, po večeri jedna šálka Rooibos čaju alebo levanduľové prípravky (do vane, éterický olej, masť, atď.).

 

A keď ani po tomto dieťa nezaspí: pozri sa, čo ti ponúka poradkyňa spania. Klikni sem >>

 

Facebook Like Button for Dummies