Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /chroot/home/detskysp/detsky-spanok.com/html/wp-includes/plugin.php on line 571

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /chroot/home/detskysp/detsky-spanok.com/html/wp-includes/plugin.php on line 571

Ako čoraz viac napredujeme do jesene, tak sa môže prirodzený biorytmus dieťaťa zmeniť. Veľa mamičiek pozoruje v týchto týždňoch, že sa dieťa ráno budí čoraz neskoršie (často aj v období škôlky môžeme pozorovať tieto zmeny) a následkom toho je posunutý denný režim. Netreba sa vyľakať, veď o 2 týždne splatného prestavenia hodín sa všetko napravý. Dokonca je dobré to, ak sa dieťa nastavý samo, veď to znamená, že sme ”v ňom ešte nič nepokazili”. Ale čo treba robiť, keď prichádza prestavovanie času, treba podniknúť niečo, aby sa neprevrátil denný režim?

Biorytmus, pretiahnutie hodínV prvom rade o prirodzenom biorytme dieťaťa: dieťa presne vie, čo mu robí dobre, ešte ho nepokazilo vstávanie na čas, „budíkovanie“. Ak necháme, aby vo svojom tempe, zaspávalo večer a zobúdzalo sa ráno, tak sa jeho vnútorné hodinky nastavia samé od seba aj na jar a na jeseň, týždne pred nastavením hodín. Ak ho však nútiš aby išlo spať večer o 8-mej a aby sa zobudilo len preto, že musí, tak stráca svoj vlastný – vnútorný biorytmus.

Treba niečo spraviť pred prestavovaním času? Nie. Veľa detí sa nastaví na to dopredu, ostatné sa to naučia po tom. Podľa skúseností jesenné prestavenie hodín zvyklo robiť menej problémov, v tomto prípade si na to deti zvyknú samé. Jarné prestavenie hodín zato môže spôsobovať viac ťažkostí, veď vtedy „stratíme” jednu hodinu, čo náš organizmus pocíti a to môže poznačiť dospelých aj detí.

Facebook Like Button for Dummies