Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /chroot/home/detskysp/detsky-spanok.com/html/wp-includes/plugin.php on line 571

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /chroot/home/detskysp/detsky-spanok.com/html/wp-includes/plugin.php on line 571

Ak sa rozprávame o spaní malého dieťaťa, tak v prvých cca 6-tich mesiacoch (až do cca1 roka) sa často stáva, že spanie súvisí s dennou stravou. Preto sa o tom tak často hovorí, pretože tieto dve veci sú vo veľmi úzkom spojení.

Pozrime sa, že aké problémy môže spôsobiť strava pri spánku!Je súvislosť medzi: SPÁNKOM a STRAVOU dieťaťa?

Do 4 mesiacov sa bábätko budí v noci väčšinou iba jesť. Je to úplne prirodzená a normálna vec, že sa zobudí jesť po 3-4 hodinách. Treba zabudnúť na tie reči, že „v tomto veku by už malo spať”, pretože každé dieťa je iné, a – dodám – aj trávenie je u každého dieťaťa iné. Sú také bábätká, ktoré trávia rýchlejšie (hlavne ak ich rodičia tiež), oni ešte aj ako 4 mesačné môžu jesť po 3 hodinách v noci, lebo sú naozaj hladné.

V tejto situácii môže pomôcť, ak vo večerných hodinách nakrmíš dieťa častejšie alebo ak pred tým, ako si ľahneš do svojej postele, v polospánku vyberieš dieťatko z postieľky a nakojíš ho (tzv. kojenie v spánku).

Nesmieme zabudnúť ani na rastové skoky: v období 4-6 týždňov, cca v 3 a 6 mesiacoch sa môžu objavovať u detí kvôli prázdnemu brušku poruchy spánku, v noci sa vždy zobudí, pretože pociťuje hlad. V takomto prípade treba doplniť nedostatok cez deň.

Okolo 4-6 mesiacov jeho života sa môžu objaviť nové problémy aj vo dvoch oblastiach života. Na jednej strane už dieťa vie mliečko perfektne stráviť, preto „kaká“ menej, ale u niektorých detí to spôsobuje bolesť bruška. Na druhej strane –  dieťa sa zaujíma už natoľko o okolitý svet, že cez deň neje dostatočne a nedostatok nahradzuje v noci. Ty si z toho všimneš iba toľko, že je cez deň najedený za 5 minúť, možno že drží aj kojenecký štrajk a v noci začne jesť častejšie. No v tomto prípade treda dbať o to, aby sa skutočne najedlo cez deň!

Toto môže uskutočniť viacerými spôsobmi. Prvá vec, na ktorú treba dať pozor je tá, aby cez deň jedlo v kľudnom prostredí, aby tam nebolo nič, čo by mohlo odvrátiť jeho pozornosť od jedenia….napr. nech nie je zapnutý televízor, rádio, nečítaj počas kojenia a pod. Môže sa osvedčiť, že ho budeš kojiť poležiačky, kým ho kojíš môžeš trochu spustiť aj rolety.

Aj v tomto prípade je dobrá „jolly joker“ metóda, keď ho večer kojíš častejšie. Kojenie vo sne už nie je preferované, lebo v tomto období sa môže stať, že ho úplne zobudíš.

Po 6 mesiaci, poprípade pri začiatku dokrmovania, často spôsobuje poruchy spánku práve nové jedlo. Základným pravidlom je, že nové jedlo nikdy nezavádzajte po obede a večeri, vždy pred obedom alebo na obed ochutnávajme a keď už denne viac krát má lyžičkovú stravu, tak zavádzajme nové jedlá vždy pred obedom. Toto všetko však neznamená to, že jedlo, ktoré spôsobuje nadúvanie neurobí v noci „šarapatu“ v malom brušku. Teda aj pri nevinnom ovocí, či kukurici, hrášku a podobnom jedle, musíme rátať s tým, že môžu robiť v detskom brušku problémy (aj v noci),  a preto treba takéto jedlo dávať dieťaťu v malých dávkach a postupne mu ho pridávať aby si jeho bruško na to zvyklo.

Keď už má pestrú stravu, je veľmi častou chybou, že mu dávame aj sladkosti a nemyslíme na to, že sladkosti nespôsobujú kaz iba na zuboch, ale môžu byť aj príčinou poruchy spánku. Ak má Tvoja cupitajúca ratolesť problémy so spánkom, tak sa zamysli nad tým, že koľko sladkostí zjedlo za celý deň. Najväčším prameňom nebezpečia je kakao (veľa mamičiek ho pridáva aj do prikrmovania, len aby to dieťa vypilo), pretože je v ňom aj koffein (ÁNO, aj v Nesquice kakau) a toto isté sa vzťahuje aj na čokoládu. Sladkosti úplne prevrátia látkovú výmenu, dieťa je hyperaktívne, sladké produkuje adrenalín, a preto telo nadobudne energiu. Preto, ak je to nevyhnutné, tak dávajme deťom takéto veci radšej pred obedom.

Facebook Like Button for Dummies