Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /chroot/home/detskysp/detsky-spanok.com/html/wp-includes/plugin.php on line 571

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /chroot/home/detskysp/detsky-spanok.com/html/wp-includes/plugin.php on line 571

2 metódy čím môžeš ukľudniť Tvoje dieťa:

Ktorá by bola vhodná pre Tvoje dieťa?

Keďže každé dieťa je iné, tak každému vyhovuje iná uspávacia metóda. To, že ako ho uspíš najviac závisí od toho, čo má rado a na čo si zvyklo skoršie. Avšak rôznorodé metódy sa dajú zaradiť  do dvoch skupín a je charakteristické, že jedno dieťa má rado jednu metódu a druhé zasa druhú – alebo naopak.

Upokojenie dvomi rôznymi metódamiJedna mamička uspáva tak, a druhá onak. Zvyčajne „príde” u mamičiek vlastný štýl uspávania spontánne, ale občas sa to vykoľají: mamička si myslí, že už vyskúšala všetko (každú metódu) a dieťatko ešte stále nechce spinkať – dokonca: čím ďalej, tým viac sa ……… V takýchto prípadoch je dobré, ak poznáš tie dva typy uspávania dieťaťa.

1. „Pohyblivý” spánok

Sem patrí kočíkovanie (nie len na čerstvom vzduchu, ale aj v izbe), chodenie – vláčenie, kolísanie, spanie v šatkách a všetko, pri čom treba nosiť dieťa. Zvyčajne na tieto metódy mamičky natrafia ešte pri bábätkách, veď s bábätkom, ktoré váži iba 3-4 kilá sa dá ľahko chodiť po byte a jemu vyslovene robí pôžitok, pripomína mu život v maternici. On je ten, komu sa páči spanie v hojdačke, uspávanie v hojdacom kresle, jazda v aute a prakticky všetko, keď sa niečo pod ním a s ním hýbe.

Sú však také bábätká, ktoré vyslovene nenávidia, keď ich nosia, nevedia sa tak uvoľniť, a sú z toho nerôznejšie.

Takýmto detičkám môže pomôcť

2. Spánok „bez pohybu”

Sem patrí hladkanie chrbta, uspávanie v lone, uspávanie na prsiach, spanie pritúlene k sebe – takže všetko pri čom netreba dieťatko nosiť. Zvyčajne tieto metódy môžu pomôcť deťom, ktoré sa zaujímajú o svoje okolie a sú veľmi čulé. Ich ukľudňuje, ak ich pri uspávaní nechajú na pokoji, pomáha mu to úplne „vypnúť” okolitý svet. To sú také detičky, ktoré stačí iba položiť a samé sa „vypnú“.

Treba dieťa uspávať?

Každý hovorí, že dieťa treba uspávať, preto mnohé z nás hneď od prvých momentov starostlivo kolísajú dieťa a vtedy ho dajú do postieľky, keď už hlboko spí. Sú bábätká, ktoré v prvých týždňoch zaspia po každom kŕmení, a preto sa to u nich objaví neskôr, keď už po kŕmení zostanú hore.

„ Ale čo mám robiť, keď je ospalé?”

Inštinkt nám prikazuje, aby sme dieťa uspali a tak sa začínajú problémy: je lepšie ak dáme ospalé, unavené dieťa do postieľky a necháme ho trochu sa otáčať, časom príde na to, ako môže zaspať samé od seba. Klúčom je to aby uspávalo samo seba, tak po niekoľkých pokusoch príde na svoj štýl a zaspí.

Čo spraví dieťa, ak ho dáš do postieľky ospalého?

– Sú deti, ktoré hľadajú prv prsia, teda otáčajú svoju hlavu, lebo hneď im príde na um od uspávania. Ich je dobré uspávať aj na prsiach, ale ak by si to nechcela, tak po niekoľkých pokusoch zvyknú prijať aj cumlík. Problém je v tom, že ak dieťa zaspí na prsiach, nie je možné ho dať do postieľky, pretože patrí do druheho typu, a v tom prípade sa na pohyb zobudí. Môže pomôcť ak ho uspíš v postieľke.

– Sú deti, ktoré krčia postieľku, poprípade búchajú (ležiac na bruchu) alebo nohami kopú rytmicky (pri ľahu na chrbte), oni určite patria do „pohyblivého” typu, uspávajú sami seba pohybom.

Deti potrebujú pri uspávaní pomoc, tak ako aj dospelí majú svoju rutinu pred spaním: čítajú, pozerajú televízor, atď. Aj dieťa potrebuje tak isto radu aktivít, ktoré mu pomáhajú vypnúť okolie, ale je veľmi dôležité, že s uspávacími metódami netreba dieťa úplne uspať. Len mu treba pomôcť v tom, aby vedelo vypnúť okolie a ukľudnilo sa pred spaním, ale nakoniec, aby zaspalo bez pomoci. Ak mu dovolíš, aby zaspávalo samé, teda aby vytvorilo svoje metódy na uspávanie, tak sa naučí, ako treba spať a čas na uspávanie bude čím ďalej, tým kratší.

Vieš ktoré sú tie 4 charakteristické typy osobnosti, ktoré sú príznačné pre dieťa? A ktoré ak poznáš, oveľa ľahšie vieš uspať svoje dieťa? Odpoveď nájdeš tu >>

Facebook Like Button for Dummies