Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /chroot/home/detskysp/detsky-spanok.com/html/wp-includes/plugin.php on line 571

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /chroot/home/detskysp/detsky-spanok.com/html/wp-includes/plugin.php on line 571

Sú také obdobia v živote dieťa, kedy sa nevieš rozhodnúť, či z čudného zvyku vyrastie alebo nie. Ako viem zistiť či to bude dlhodobý zlý zvyk, ktorý sa dá len veľmi ťažko odstrániť alebo je to krátkodobý rozmar, z ktorého vyrastie? Určite sa aj v Tebe vynorili podobné otázky. K tomu sa Ti pokúsim dať zopár rád.


Vyrastie z toho alebo nie?

Najprv by som povedala toľko, že väčšinu zlých zvykov dieťa vyrastie, len to nevieš dopredu, že kedy. Často sme my sami príčinou toho, že si dieťa ponechá určité zlé zvyky, ba čo viac ešte to aj zosiľňuje. Kde to môžeš pokaziť?

1. Veľmi rýchlo sa prispôsobuješ

Často sa stane, že mamička čisto z lásky, bez rozmýšľania prijme zlý zvyk dieťaťa, ktorý je pre ňu nepohodlný, a uzatvorý s dieťaťom kompromis, len preto, aby mu bolo dobre (veriac v to, že aj tak z toho vyrastie). Najextrémnejší prípad, o čom som počula v súvislosti s týmto je, keď jedno dieťa vedelo spať iba vtedy, keď bol vysávač zapnutý, a preto ho mali rodičia stále zapnutý, aby dieťa spalo – toto robili až do 1 roka života!

Sú veľmi je dôležité stanoviská dieťaťa, ale musíš vedieť, že dieťa si veľmi rýchlo zvykne na všetko a po pol roku života je už veľmi ťažké zmeniť tieto zvyky. Z tohto dôvodu neprijmi nič také, čo je pre Teba nepohodlné, bolestivé, neprijateľné (napr. zaspí iba ak sa hrá s Tvojimi vlasmi, treba sa s ním v noci prechádzať po izbe, atď.)

2. Nanucuješ

Je veľmi častým problémom, že mamička v zúfalosti nanucuje dieťaťu nový zvyk a nasilu mu chce nahovoriť, že to treba robiť tak, ako to chce ona. Zvykne to byť problémom pri strave: dieťa už nie je hladné, nemá náladu jesť alebo by radšej už jedlo samé. Chcelo by mať v ruke lyžičku alebo by chcelo jesť rukami, ale Ty ho nútiš jesť, utieraš jeho ruky-ústa a tým vyvoláš presne opak: zoberieš mu chuť do jedla.

3. Mýliš ho

Aj veľa takýchto situácií som videla: dieťa nespí alebo nespí tak a toľko, ako by rodičia chceli, a preto mamička začne experimentovať. Raz vyskúša jednu metódu, druhý krát inú. S týmto je problém taký, že sa zvyky nevytvárajú z jednej minúty na druhú, sú potrebné aspoň 3-4 dni, kým prinesie akákoľvek zázračná metóda svoje ovocie alebo kým začne zaberať homeopatikum podané na prerezávanie zúbkov.


Facebook Like Button for Dummies