Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /chroot/home/detskysp/detsky-spanok.com/html/wp-includes/plugin.php on line 571

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /chroot/home/detskysp/detsky-spanok.com/html/wp-includes/plugin.php on line 571

Dnešné novorodeniatka sú oveľa nepokojnejšie, je s nimi oveľa viac starostí, ako v časoch našich babičiek. Príčinou toho je dnešná unáhlená doba, v ktorej žijeme, a na ktorú sa pokúšame nanútiť aj bábätká. Stály zhon je to, že chceme žiť dokonale,chceme vyhovieť v každej našej úlohe, čo mamičky stresuje a neprispeje to ani k vývoju dieťatka. Nedáva mu takú istotu, čo by potrebovalo pri vývoji v prvých rokoch života…

Zlé zvyky, ktoré robia z Tvojho dieťaťa zlého zaspávačaProblémy sa objavujú často ešte pred narodením dieťaťa: vývinom tehotenstva by sme potrebovali viac oddychu, zpomalenejšie tempo, ale toto väčšina tehotných žien nedodržiava. Tehuľky chcú dokáza, že sú aj počas tehotenstva schopné robiť to, čo robili pred tým. Ale prečo je to dôležité dokazovať?

A keď sa narodí dieťatko, tak chcú dokázať, že vedia žiť tak ako pred narodením ratolesti. S dieťaťom sa však nedá žiť tak, ako bez neho. Často sa stretávam s takými mamičkami, ktoré rodili iba pred 2 týždnami, ale už by chceli tráviť niekoľko hodín bez dieťatka. Prečo? Treba prijať fakt, že v prvých mesiacoch dieťa potrebuje svoju mamu. Samozrejme, je možné ísť na dovolenku, ale aj počas dovolenky je nutné držať sa denného režimu dieťaťa, tak isto sa určuje život rodiny na čas pre kŕmenie a spanie – ako doma.

Na prvé 2-3 roky dieťaťa sa každopádne treba odtrhnúť od zhonu, treba spomaliť tempo. Ako dieťa rastie, tak je schopné viac a viac prijímať veci a postaviť sa pružne k Tvojim individuálnym potrebám, ale na tento čas si musíš trpezlivo počkať.

Problémom je, že nervová sústava dieťaťa všetko nasaje do seba a tok informácií dnešnej doby je príliš veľký pre vyvíjajúcu sa nervovú sústavu malého dieťatka. Máme také zlé zvyky, ktoré si my už ani nevšimneme, ale malého človiečika to ovplyvňuje, preťaží a z toho sa vyvíjajú rôzne poruchy spánku, hyperaktivita.

Takýmto javom je napr. zapnutý televízor v pozadí (alebo rádio), čo si my už ani len nevšimneme, ale dieťa počuje zvuky nepretržite, Pozoruje televízor, a tento stály popud sa stane pre neho normálnym. Problémom nie je to, že si zvykne na televízor, ale to,, že odteraz si vyžaduje tento základny zvuk a ticho ho bude vyrušovať, čo sa prejaví v noci, keď sa zobudí a nebude vedieť znova zaspať. A vtedy si dieťa osvojí pre rodičov dosť nepríjemný zvyk – dieťa dokáže zaspať iba pri zapnutom televízori..

Typický, moderný zvyk mešťanskej mamy je organizovanie rôznych programov. Poznám také rodiny, keď je dieťa každý deň na ceste, a preto je naučené spávať v aute, pretože na denno-denne mamička organizuje nejaký nákup, výlet, stretnutie, atď. Tieto programy sú potrebné aj z hľadiska vývinu dieťaťa, ale maximálne len 1-2 krát týždenne, aby boli skôr vzácnosťou ako rutinou. Ale stály zhon, pravidelné „zobudím ho, lebo zmeškáme úplne popletie dieťa, ktoré túži po pokoji, a ktoré potrebuje sústavnosť a istotu.

Je preto dôležité, aby si vedela pribrzdiť počas tehotenstva a postupne nabrať plyn spolu s dieťaťom počas rokov trávených doma. Takto budeš mať vyrovnané a kľudné dieťa a aj Ty sa budeš cítiť výborne :)

 

Facebook Like Button for Dummies